Suwnice – skuteczny program konserwacji i przeglądów

W przypadku zakładów przemysłowych tylko w momencie, gdy suwnice są bezpieczne i funkcjonalne, można czerpać korzyści z prowadzenia działalności. Regularnie planując zadania inspekcji i napraw oraz zapewniając profesjonalną kontrolę zapobiegawczą, można nie tylko przedłużyć żywotność suwnic, ale również ograniczyć straty finansowe spowodowane przestojami. W rzeczywistości rutynowa konserwacja jest najprostszym sposobem na zapewnienie wydajnej i bezpiecznej eksploatacji dźwigu.

Jak rozpoznać awarię suwnicy?

Awarię suwnicy można przypisać kilku przyczynom i bardzo rzadko zdarza się, że urządzenie rejestruje wadę mechaniczną bez wysyłania wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, takich jak np. chwilowe wyłączenie maszyny. Należy również pamiętać o tym, że suwnice mogą wymagać częstej kontroli, jeśli są notorycznie używane. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie wykryje się problemów, nawet jeśli urządzenia są sprawdzane zgodnie ze standardem BHP. Dzieje się tak w przypadku, gdy nie przeprowadza się wystarczającej liczby inspekcji. Czasami uszkodzona suwnica może zostać wykluczona z systemu konserwacji tylko dlatego, że nie została uwzględniona w umowie dotyczącej przeglądu.

Wytyczne producenta a zewnętrznych inspektorów – co jest ważniejsze?

Podczas gdy większość producentów dostarcza informacji dotyczących częstotliwości, z jaką należy sprawdzać każdy element suwnicy, wiele przedsiębiorstw nadal nie opracowało odpowiedniego programu konserwacji zapobiegawczej, który byłby oparty na tych wytycznych. Czasami firmy zakładają, że mogą zapewnić niezawodność sprzętu, utrzymując coroczną kontrolę, ale faktem jest, że musi być ona zgodna z zaleceniami producenta oryginalnego sprzętu i wytycznymi dotyczącymi konserwacji zapobiegawczej. Często kontrakty inspekcyjne są przyznawane tym usługodawcom, którzy zaoferują najniższą cenę, co może uniemożliwić firmom uzyskanie profesjonalnej pomocy odpowiadającej ich konkretnym potrzebom w zakresie kontroli sprzętu.

Jak ustalić harmonogram przeglądów?

Aby suwnice działy cały czas jak najlepiej, konieczne jest wprowadzenie racjonalnego i skutecznego programu przeglądów. Warto pamiętać o tym, że podczas planowania inspekcji nie można zastosować podejścia uniwersalnego. Niektóre dźwigi są używane częściej niż inne i wymagają większej uwagi. Wybierając sposób inspekcji i firmę, która ma tego dokonać, należy sprawdzić, czy może on zaspokoić konkretne potrzeby przedsiębiorstwa. Wykorzystując takie rozwiązanie, można przedłużyć żywotność suwnic o kilka, a czasami nawet i o kilkanaście lat, dzięki czemu taka inwestycja na pewno się zwróci.

Kategoria: informacje, budownictwo