Wymioty u psa – kiedy odwiedzić weterynarza?

Pies może zwymiotować po prostu dlatego, że zjadł coś nieprzyjemnego lub pochłonął zbyt dużo jedzenia, zbyt szybko. Ale wymioty mogą również wskazywać na coś znacznie poważniejszego – twój pies mógł połknąć toksyczną substancję lub cierpieć na stan wymagający natychmiastowej pomocy medycznej. Wymioty mogą być również związane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi i układowymi, które powinien ocenić lekarz weterynarii.

Możliwe przyczyny wymiotów

-Zakażenie bakteryjne przewodu żołądkowo-jelitowego
-Przyczyny związane z dietą (zmiana diety, nietolerancja pokarmowa, spożywanie śmieci)
-Ciała obce (tj. Zabawki, kości, kawałki żuć) w przewodzie pokarmowym
-Pasożyty jelitowe
-Ostra niewydolność nerek
-Ostra niewydolność wątroby lub zapalenie pęcherzyka żółciowego
-Zapalenie trzustki
-Nudności pooperacyjne
-Spożycie substancji toksycznych
-Infekcje wirusowe
-Niektóre leki lub środki znieczulające i wiele innych

Kiedy udać się do weterynarza?

Sporadyczne, pojedyncze wymioty u psa mogą nie stanowić problemu. Jednak częste lub przewlekłe wymioty mogą być oznaką poważniejszego stanu, takiego jak zapalenie jelita grubego, niedrożność jelit lub parwowirus. Jeśli wymioty twojego psa nie są odosobnionym incydentem, natychmiast zabierz go do weterynarza na pełne badanie i testy diagnostyczne.
Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz którykolwiek z niżej wymienionych objawów, jeśli Twój pies wymiotuje więcej niż jeden raz w ciągu dnia lub jeśli wymioty utrzymują się przez jeden dzień.
-Biegunka
-Odwodnienie
-Letarg
-Krew w wymiocinach
-Utrata masy ciała
-Zmiana apetytu
-Zwiększenie lub zmniejszenie pragnienia lub oddawania moczu

Diagnoza i leczenie

Leczenie w dużej mierze zależy od przyczyny, dla której pies wymiotuje. Weterynarze często przeprowadzają szereg dość prostych testów diagnostycznych, takich jak badanie krwi, analiza kału i prześwietlenia, aby ustalić dokładną diagnozę. W niektórych przypadkach może być zalecane USG jamy brzusznej w celu dokładniejszej oceny narządów wewnętrznych. Patrz: https://petportal.pl/pies-wymiotuje-dlaczego-wymiotuje-i-co-zrobic-w-tej-sytuacji/

W przypadkach bardziej przewlekłych lub trudniejszych do zdiagnozowania konieczna może być dalsza diagnostyka, taka jak badanie krwi na zapalenie trzustki, test choroby Addisona, a nawet operacja w celu uzyskania biopsji w celu zidentyfikowania przyczyny.

Typowe metody leczenia wymiotów u psów spowodowane stanem zapalnym żołądka lub jelit (zapalenie żołądka i jelit) obejmują karmienie łagodnej diety i / lub leki przeciw nudnościom. Poważniejsze choroby często wymagają intensywniejszej terapii, takiej jak płyny, hospitalizacja za pomocą leków do wstrzykiwań, a w niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny.