Robimy zagłówek modułowy tapicerowany.

Obecne modele łóżek są najczęściej wyposażone w zagłówki połączone na stałe z ramą. Jeśli jednak mamy model, który nie posiada zagłówka, możemy wykonać go samodzielnie. Zagłówek ochrania śpiącego przed kontaktem ze ścianą w trakcie snu, chroni też ścianę przed zabrudzeniem. Zagłówek daje wizualne ciepło i wzbogaca wnętrze, w tym przypadku sypialnię, o ciekawy akcent dekoracyjny.

Zagłówek modułowy jak zrobić? Przydatna wiedza

+Prace zaczynamy od przygotowania płyty ze sklejki, płyty wiórowej lub OSB.
+Szerokość płyty musi być dostosowana do szerokości materaca naszego łóżka. Może być nawet trochę szersza.
+Unikajmy wysokiego wezgłowia, łatwo przytłacza pomieszczenie, które może wydawać się bardziej zagracone lub mniejsze niż jest w rzeczywistości.
+Jeśli marzy nam się zagłówek pikowany, to na płycie powinniśmy zaznaczyć rozstaw pikowania i wywiercić w tym miejscu niewielkie otwory.
+Zagłówek tapicerowany nie sprawi nam więcej kłopotu podczas wykonywania, niepotrzebne będą też do jego wykonania specjalistyczne narzędzia.
Zagłówek tapicerowany:
+Do płyty musimy dobrać gąbkę tapicerską oraz odpowiedni materiał, pasujący kolorystyka do łóżka oraz odcieni, które dominują w pomieszczeniu.
+Pikowaną ścianę uzyskamy dzięki przewleczeniu guzików na nóżce przez wywiercone otwory z tyłu zagłówka.
+Tył płyty powinien być wykończony tym samym materiałem, co przód.
+Do wykończenia brzegów stosujemy elastyczna taśmę.
+Na koniec mocujemy zagłówek do ramy.
Własnoręcznie wykonany zagłówek możemy dowolnie modyfikować. Niektórzy preferują zaokrąglone kształty lub bardziej wymyślne. Jeśli taki egzemplarz pasuje do wnętrza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykonać. Kłopot w tym przedsięwzięciu może nam sprawić przyłożenie i umocowanie tkaniny zwłaszcza jeśli chodzi o zagłówek lekko zaokrąglony. Do prac związanych z robieniem zagłówka potrzebny będzie też zszywacz tapicerski oraz niewielkie wiertło. Im mniej skomplikowana będzie nasza konstrukcja, tym szybciej i sprawniej wykonamy taki zagłówek DIY.