Dom czy mieszkanie w bloku?

W życiu każdego z nas przychodzi w końcu moment kiedy trzeba podjąć decyzję dotyczącą tego gdzie zamieszkać. Decyzja ta w dużej mierze podyktowana jest nasza wewnętrzną potrzebą bezpieczeństwa, potrzebą zawarcia związku małżeńskiego i wreszcie potrzebą stworzenia rodziny.

Dlaczego dom?

Podstawową zaletą wymienianą przed ludzi mieszkających w domach jednorodzinnym jest możliwość posiadania działki. Dostępność miejsca, w którym możemy stworzyć ogród, zasadzić wymarzone rośliny oraz drzewka owocowe sprawia, że wiele osób nie wyobraża sobie życia w tak ograniczonej i zatłoczonej przestrzeni jak blok. Własne podwórko daje nam możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, to też szansa na chwilę spokoju i odcięcia od otaczającego, miejskiego pośpiechu. Nawet mimo tego, że konieczność koszenia trawnika odstrasza wiele osób – podobna ilość nas uważa, że właśnie to daje im możliwość zrelaksowania się po wyczerpującym dniu w stresującym świecie.

Dlaczego mieszkanie w bloku?

Korzyści jakie płyną z posiadania mieszkania sprawiają również, że liczna grupa zwolenników życia w bloku wybiera właśnie to miejsce. Do podstawowych zalet należą: brak potrzeby dbania o rośliny oraz regularnego koszenia trawy; brak konieczności dbania o to aby w domu było ciepło; możliwość życia bliżej centrum miasta a przez to dostępność do wielu atrakcji i sklepów w okolicy a także możliwość spotkania i porozmawiania z większą ilością osób.

Co wybrać?

Decyzja o tym gdzie zamieszkać powinna być podjęta na podstawie tego jakimi osobami jesteśmy. To nasze cechy i upodobania decydują o tym kim jesteśmy i powinniśmy raczej maksymalnie dopasować wybór miejsca, w którym zamieszkamy do swojego charakteru. Będąc w związku małżeńskim najprawdopodobniej niezbędne będą również negocjacje ponieważ bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której dwie osoby chcą dokładnie tego samego. Część osób nie przepada za słowem – kompromis – niestety jednak prawdopodobnie będą one koniecznością jeśli chcemy uniknąć konfliktów. Dla jednych istotna będzie lokalizacja działki a dla innych lokalizacja mieszkania.

Powinniśmy zatem wspólnie zadać sobie kilka pytań przed podjęciem tej trudnej decyzji. Warto przemyśleć kwestię dojazdów do pracy a także czasu jaki będzie niezbędny aby do niej dojechać – w końcu będziemy to robić każdego dnia. Przemyśleć należy również kwestię edukacji dzieci – konieczność podwożenia ich do szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne a także możliwości zawierania przez nie znajomości i przyjaźni. Kluczowym czynnikiem powinien również stać się komfort życia jaki zapewni nam miejsce naszego zamieszkania. Jeśli potrzebujemy spokoju i ciszy – miejsca do odpoczynku po całym dniu stresu – podwórko może okazać się zbawienne.