Kupno czy budowa?

Mieszkanie czy dom?

Wiele osób staje w życiu przed wyborem związanym z rodzajem nieruchomości, którą chce zakupić. Plusem mieszkań jest przede wszystkim ich cena oraz fakt, że są o wiele prostsze w utrzymaniu. Domy natomiast poszczycić się mogą sporą powierzchnią, także towarzyszącego im zwykle ogrodu. Z ich zakupem wiąże się także spory komfort choćby w postaci… braku uciążliwych sąsiadów.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zarówno mieszkanie, jak i dom kupić możemy na rynku wtórnym, czyli zazwyczaj od poprzedniego właściciela – bezpośrednio, bądź za pośrednictwem agenta albo biura nieruchomości, albo na rynku pierwotnym, bezpośrednio od dewelopera. W tym pierwszym przypadku koszt nieruchomości będzie zwykle niższy, choć konieczne może być przeprowadzenie prac remontowych. Musimy też uważać na pułapki natury prawnej, związane na przykład z zadłużeniem lokalu, zameldowanymi tam osobami, prawem własności itp. W przypadku lokali od dewelopera, są one zwykle w stanie surowym bądź deweloperskim, czeka nas więc długotrwałe i kosztowne wykończenie i urządzenie takiego lokalu. Jasna jest natomiast sytuacja prawna.

Zakup czy budowa?

Powyżej opisane zostały plusy i minusy, jakie wiążą się zarówno z zakupem mieszkania, jak i domu, oraz wyborem nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Pozostaje jeszcze jedna możliwość, a mianowicie zakup działki (budowlanej, bądź rolnej z możliwością przekształcenia w budowlaną – ale pamiętać należy, że proces ten nie zawsze jest możliwy do przeprowadzenia i wymaga między innymi dobrej znajomości prawa budowlanego, dlatego warto przez zakupem doradzić się osób doświadczonych w tej kwestii) i budowa wymarzonego domu od podstaw. Głównym plusem takiego rozwiązania są ogromne możliwości aranżacyjne, jakie się przed nami wówczas otwierają. Nasz dom ma szansę stać się miejscem w stu procentach odpowiadającym naszym wymaganiom i potrzebom, dodatkowo idealnie będzie się on wpasowywał w nasze gusta pod względem wizualnym i estetycznym. Rynek nieruchomości jest co prawda bardzo obszerny, jednak rzadko kiedy zdarza się, że znajdziemy dom, który podobać nam się będzie pod każdym względem. Niestety nie jest to oczywiście wyjście pozbawione wad, z czego prym wiodą przede wszystkim dosyć spore koszta. Zakup samej działki to jedno, zapłacić należy także za wykonanie profesjonalnego projektu (który uwzględniać będzie zarówno nasze oczekiwania i pomysły, jak i rzeczywiste możliwości ich zrealizowania) a także zakup wszelkich materiałów budowlanych i przeprowadzenie prac (na czym także nie warto oszczędzać, bowiem zależy od tego nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo). W dalszej kolejności musimy także nasz dom odpowiednio urządzić, co generuje kolejne wydatki. Czy efekt jest tego wart? Decyzja należy do Ciebie.