Sztuka na ulicach naszych miast

Coraz częściej w miejskim krajobrazie pojawiają się wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków czy murów. Niosą za sobą przesłanie i na pozór nie są zwykłymi malowidłami, w swoim przesłaniu murale nakłaniają do podejmowaniu dialogu i mówią o czymś konkretnym.

 

Swoją historią murale sięgają do początków XiX wieku do Detroit, miasto rozwoju przemysłowego i konfrontacji człowieka z maszyną stał się inspiracją do powstania barwnych obrazów na ścianach fabryk.
W Polsce stały się narzędziem propagandowym w rękach władz komunistycznych. W ten sposób trafiały do wszystkich, monumentalne obrazy rzucały się w oczy i stały się narzędziem prawie doskonałym. Z czasem zaczęto wykorzystywać murale do celów reklamowych ale także stały się sztuka do wyrażania swoich uczuć jednostki i wartości uniwersalnych.

 

Tak powstał najlepszy street art. , w którym sztukę przeniesiono na ulice miast i stała się dostępna dla każdego. Na ulicach wszystkich miast świata znajdziemy dzieła najczęściej nawiązujących do sytuacji politycznych czy odnoszących się do nastrojów społeczeństwa. Świetnym przykładem jest Irlandia gdzie najlepszy street art stał się zjawiskiem powszechnym, upamiętniają fakty z życia Irlandczyków.
W swoich przesłaniach, w odróżnieniu od graffiti najlepszy street art jest skierowane do szerszego grona odbiorców a nie zaznaczenie tylko swojej obecności i skierowane do hermetycznej społeczności jaką jest graffiti. Rzucające się w oczy galerie przyciągają turystów z całego świata. Murale stały się barwną forma do przekazywania emocji artysty, malunki zachęcają do obcowania ze współczesną sztuką, po za murami muzeów czy galerii.
Na całym świecie powstają kolejne, monumentalne obrazy proponujące bezpośredni kontakt ze sztuką ale również bardzo często odwracają wzrok od podupadających budynków, wnosząc wartości estetyczne w wizerunek ulic miast. Jedną z najbardziej znanych galerii, najlepszy street art możemy podziwiać na pozostałościach muru berlińskiego o długości ponad 1300 metrów. Galeria zwana East Side Galery liczy ponad sto malunków nawiązującymi do minionych wydarzeń. Obrazy malowane różnymi technikami opowiadające o przeszłości przyciągają turystów z całego świata.

 

Wydaje się, że ten rodzaj sztuki na stałe wpisały się w krajobrazy miast, potrafią zaskakiwać na każdym kroku swoją ekspresją, inspiracjami i fascynują swoją malowniczością i pomysłowością artystów. Do nie dawna pełniące funkcje propagandowe czy reklamowe dzisiaj stały się prawdziwą sztuką wychodzącą naprzeciw przypadkowym przechodniom.