Gotowe domki letniskowe

Polacy coraz częściej decydują się na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Na popularności zyskują domki letniskowe położone w turystycznych regionach Polski.

Wybór lokalizacji

Istotne przed zakupem gruntu pod domki modułowe będzie zastanowienie się, czy lokalizacja jest korzystna. Ceny ziemi mogą bardzo różnić się w zależności od regionu Polski. Innymi czynnikami wpływającymi na ceny będą też okoliczne atrakcje turystyczne, łatwość dojazdu, stan środowiska i obiekty przyrodnicze takie jak lasy, jeziora, góry, łąki i tereny dzikie. Bliskość parków narodowych i parków krajobrazowych może mieć wpływ na to, co na naszym gruncie możemy postawić i jakie przyłącza doprowadzić. Warto dobrze przemyśleć kupno gruntu bowiem w niektórych lokalizacjach nawet postawienie prostych konstrukcji może być obłożone wieloma ograniczeniami technicznymi i formalnymi.

Szybkie i tanie rozwiązanie konstrukcyjne

Domki modułowe świetnie sprawdzą się jako konstrukcje łatwe w instalacji. Szczególnie jeżeli uwarunkowania terenu nie sprzyjają tradycyjnej budowie. Zazwyczaj domki letniskowe stawiamy w lokacjach o wysokich walorach estetycznych i przyrodniczych. Konstrukcje w środku lasu czy na dosyć stromym zboczu góry (obrośniętej na dodatek gęsto drzewami iglastymi) w dużym stopniu uniemożliwić może dojazd odpowiedniego sprzętu budowlanego na teren konstrukcji. W takim wypadku domki z gotowych prefabrykatów sprawdzą się idealnie – są zazwyczaj dosyć lekkie przez co łatwe do transportu. Gotowe elementy można łączyć z wykorzystaniem różnych technologii. Wiele firm oferuje prefabrykaty tak proste w obsłudze i scaleniu, że nawet osoba o niewielkich zdolnościach technicznych jest sobie w stanie poradzić ze zbudowaniem z nich prostego schronienia na weekendowe wyjazdy czy wakacyjne wypady w pojedynkę, z rodziną czy przyjaciółmi.

Jakie moduły wybrać?

Niestety domki modułowe mają też pewne wady. Zazwyczaj gotowe elementy posiadają już wycięcia w konkretnych miejscach przeznaczone do instalacji okien czy drzwi. Często wymiary poszczególnych elementów modułowych są na tyle jednorodne, że nie będziemy mieli szerokiego pola do manewru jeśli chodzi o układ pomieszczeń, ich wielkość, wysokość, ale też ilość okien. Problemem może być też konieczność wycinania dodatkowych otworów na różnego typu instalacje techniczne takie jak dopływ wody, instalacja elektryczna czy kanalizacja. Co więcej, na wiele z tych instalacji w domkach letniskowych musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia.