Wysokie ceny mieszkań zachęcają do budowania

Na polskim rynku budowlanym obecnie buduje się najwięcej domów jednorodzinnych od ponad pięciu lat. Sprzyjające warunki powstały między innymi dzięki zmianom w prawie a także dzięki ogromnemu zastrzykowi gotówkowemu, który otrzymało wiele rodzin z tytułu dodatku “pięćset plus”. Lepsza sytuacja materialna pozwala na długoterminowe zakupy oraz daje poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Dlaczego warto budować?

W większości przypadków, rynkowa cena mieszkań dwu- i trzy-pokojowych znajdujących się w dużych miastach jest porównywalna do kosztu z jakim związane jest budownictwo nowych domów o standardowych wymiarach, wybudowanych na obrzeżach miast. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż taki standardowych rozmiarów dom będzie posiadał powierzchnię około dwukrotnie większa od mieszkania z rynku wtórnego czy też pierwotnego. To właśnie ta różnica dająca większą przestrzeń życiową sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy jednorodzinne.

Więcej za tą samą cenę

Oprócz niemal dwukrotnie większej powierzchni mieszkalnej, osoby budujące własny dom jednorodzinny będą miały również do dyspozycji prywatną przestrzeń na zewnątrz. Możliwość stworzenia własnego ogrodu, zasadzenia drewek owocowych czy też możliwość porannego wyjścia na zewnątrz z gorącą kawą i wypicia jej w porannych promieniach słońca – to właśnie często kluczowy czynnik branym pod uwagę przez wiele osób decydujących się na własny dom z podwórkiem. Każdy z nas potrzebuje czasem chwili dala siebie z dala od codzienności.
Właśnie dlatego budownictwo domów jednorodzinnych w Polsce cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Młode pokolenia stające się klientami na rynku chcą większego kontaktu z naturą, pragną spokoju, chcą móc odciąć się od świata, pracy i mieć możliwość odpoczęcia po stresującym dniu.

Co warto rozważyć

Decydując się na budowę własnego domu warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Między innymi odległość w jakiej będzie znajdował się nasz nowy dom od miejsca naszej pracy, odległość od najbliższej szkoły i przedszkoli (nawet jeśli obecnie nie posiadamy jeszcze dzieci to prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości się pojawią). Warto przeliczyć czas jaki każdego dnia będziemy spędzać w samochodzie – nasz czas może mieć większą wartość niż zaoszczędzenie kilku czy kilkunastu tysięcy na działce znajdującej się kilka lub kilkanaście kilometrów dalej. Nie bez znaczenia jest także odległość od sklepów oraz miejskich atrakcji w sytuacji kiedy chcemy także od czasu do czasu wyjść i trochę się rozerwać. Decyzja o tym gdzie zamieszkać nie należy do najłatwiejszych ale warto ją spokojnie i dokładnie przeanalizować.