Dlaczego warto wykonać ocieplanie natryskowe?

Izolacja natryskowa to metoda, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Oczywiście ogromne zainteresowanie tą technologią nie bierze się znikąd. Ta technika, stanowiąca alternatywne rozwiązanie wobec tradycyjnych systemów wykorzystujących styropian lub wełnę mineralną, oferuje bowiem wiele korzyści dla inwestorów.

Rynkowe statystki notują stały wzrost wykorzystania technologii ocieplania pianką, nawet pomimo jej pewnych wad. Najpoważniejszą z wad jest z całą pewnością fakt, że izolacja domu tą metodą nie może być przeprowadzana samodzielnie. Ze względu na to, iż do przeprowadzenia takiej inwestycji niezbędne są specjalistyczne maszyny oraz składniki, z których pianka jest wytwarzana bezpośrednio przed nałożeniem, prace należy powierzyć profesjonalnej firmie. Co jednak dzięki temu zyskujemy? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w poniższym artykule.

Na czym polega ocieplanie pianką?

Ocieplanie pianką natryskową to metoda, do której niezbędny jest specjalny agregat. To urządzenie, które odpowiada za wytworzenie pianki z odpowiednich składników oraz ich aplikacji we wskazane miejsca. Do poprawnego przeprowadzenia tego procesu konieczna jest znajomość obsługi agregatu oraz wiedza na temat powstawania samej pianki. Jak już wspomnieliśmy, cała procedura może odbywać się tylko pod okiem certyfikowanych specjalistów.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów pianki, różniących się właściwościami i co za tym idzie zastosowaniem. Są to przede wszystkim:

  • piana zamkniętokomórkowa, która jak sama nazwa wskazuje, składa się z zamkniętych pęcherzyków, a pod względem budowy przypomina styropian. Podobne są też właściwości obu materiałów oraz, co za tym idzie, ich zastosowanie;

  • piana otwartokomórkowa, w przypadku której analogicznie mamy do czynienia z pianką o otwartych pęcherzykach, co czyni jej strukturę podobną do gąbki. Ze względu na niewielką gęstość i dobrą paroprzepuszczalność, doskonale sprawdza się jako zamiennik wełny mineralnej lub drzewnej oraz celulozy

Zalety ocieplania pianką

Ocieplanie pianką ma liczne atuty, sprawiające, że inwestorzy coraz chętniej decydują się na tą właśnie metodę. Najważniejsza z nich to z całą pewnością szybkość realizacji prac. Doświadczonej ekipie, takiej jak na przykład w firmie Ocieplanie pianką Włocławek, do wykonnia izolacji poddasza o powierzchni 100 metrów kwadratowych wystarczy zaledwie kilka godzin pracy. Izolacja sporego dachu płaskiego (powierzchnia w granicach 1000 metrów kwadratowych) pochłania zaś tylko jeden dzień roboczy.

Na tym lista zalet ocieplenia za pomocą wtryskiwanej pianki się oczywiście nie kończy. Materiał ten, w przeciwieństwie do styropianu, jest bardzo elastyczny, co pozwala stosować go na drewnianej konstrukcji domu bez ryzyka odklejenia będącego wynikiem naturalnych ruchów elementów konstrukcji domu.

Za wyborem tej technologii przemawiają również kwestie bezpieczeństwa. Pianka poliuretanowa, która jest wykorzystywana do ociepleń natryskowych, jest wprawdzie materiałem palnym, ale wykazuje właściwości samogasnące. Oznacza to, że w przypadku pożaru ogień nie rozprzestrzeni się na miejsca bezpośrednio stykające się z materiałem izolacyjnym, a zagrożenie będzie mogło być szybko zażegnane.

Kolejna zaleta dociepleń pianką wtryskiwaną to brak łączeń. Przekłada się to na mniejsze ubytki ciepła z zaizolowanego w ten sposób budynku, a to bezpośrednio wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z jego ogrzaniem. Izolacja pianką jest więc korzystna zarówno dla portfela inwestora, jak i środowiska naturalnego, do którego trafia mniej spalin. Budynek jest bardziej komfortowy w użytkowaniu.