Nowy dom

Budowa nowego domu czy tez zakup mieszkania to ogromne przedsięwzięcie. Często już na starcie zastanawiamy się skąd wziąć pieniądze, a niestety ponagla nas sytuacja i pasuje się w miarę sprawnym czasie wyprowadzić. W życiu bywa różnie, raz pod górkę a raz z górki, niektóre wydarzenia pojawiają się niespodziewanie. Czasem przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musimy wszystko dokładnie przeanalizować.

Skąd wziąć gotówkę?

Opcji jest wiele, kredyt w pracy, pożyczka u rodziny a może kredyt hipoteczny. Na co się zdecydować, co wybrać. Często miejsca pracy, szczególnie instytucje państwowe oferują pomocne kredyty budowlane czy też na remont. Jest to opcja bardzo dobra, z niskim oprocentowaniem, jednak nie wszyscy ludzie posiadają taką możliwość. Wielu pracodawców nie może nawet zaoferować kilkuset złotych pożyczki a co dopiero mówić o tysiącach, czy setkach tysięcy. Drugą opcją oczywiście jest pożyczka u rodziny, w obecnych czasach byłaby to najlepsza opcja. Bez odsetek, dodatkowych i ukrytych opłat, jednak niewiele osób może wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy i czekać w nieskończoność na spłatę. Owszem zdarzają się sytuacje szczęśliwe, jednak liczba jest niewielka. Ostatnim rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Polega on na wzięciu sporej sumy pieniędzy z banku pod zastaw własnego domu, działki czy innej własności. Na wstępie musimy jednak posiadać sporo środków własnych. Hipoteka jest rozwiązaniem coraz powszechniejszym, decydujemy się na rozłożenie kredytu na kilkadziesiąt rat. Wysokość miesięczna spłaty oscyluje w granicach od 1500 do 2000 a nawet dużo więcej. Opcja z jednej strony bardzo bezpieczna, jednak z drugiej wcale tak kolorowo nie wygląda. Wiele osób wciąż się zastanawia co będzie za 10, 20 a może 30 lat. Czasy się powoli zmieniają i jesteśmy tak otwarci na różne nowości, że miejsce zmiany pracy nie staje się dla nas problemem.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt? Oczywiście po pierwsze na stabilność banku, a po drugie na wysokość odsetek. Często rata bywa niewiele zróżnicowana, jednak w przypadku braku możliwości decydujemy się na wzięcie zobowiązania.

W momencie wpływu gotówki na konto możemy rozpocząć prace budowlane lub zakupić wymarzone mieszkanie i cieszyć się jego użytkowaniem. Warto pamiętać, że istnieje możliwość wcześniejszej spłaty, tylko wszystkie zasady trzeba sobie dokładnie z bankiem ustalić, by nie czuć się później skrzywdzonym czy też szukanym. Decyzję trzeba dobrze przemyśleć, jest to ogromna suma pieniędzy, która nieraz będzie się śnić po nocach.