Nieruchomość dla każdego

W życiu większości z nas przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad zakupem pierwszej własnej nieruchomości. Jest to bardzo ekscytująca decyzja, która otwiera przed nami szerokie perspektywy na przyszłość. Jest z nią jednak związane także sporo dodatkowego stresu. Kupno własnych „czterech kątów” jest bowiem zazwyczaj decyzją na całe życie, a z pewnością na bardzo długi czas. Jeśli pozwolimy, aby pośpiech stał się naszym doradcą możemy podjąć szereg pochopnych decyzji, które w konsekwencji będą mieć bardzo negatywny wpływ na jakość i komfort naszego życia. Wybierając odpowiednią dla nas i naszych potrzeb nieruchomość należy uwzględnić kilka czynników. Od czego zacząć?

Podstawa to pieniądze

Lokale mieszkalne są to niestety inwestycje dosyć kosztowne i mało kto może sobie pozwolić na ich zakup za odłożoną gotówkę. Na szczęście z pomocą w tej kwestii przychodzą do nas banki oferujące kredyty hipoteczne na najróżniejszych warunkach, spośród których wybrać powinniśmy opcje, która najlepiej spełniać będzie nasze oczekiwania i zobowiązaniom wobec której będziemy w stanie sprostać. Warto porównać oferty co najmniej kilku wiodących na rynku banków, wybrać się na indywidualną rozmowę z doradcami, dowiedzieć się, jak wygląda nasza rzeczywista zdolność kredytowa (czyli ile pieniędzy i na jakich warunkach bank będzie nam w stanie pożyczyć). Kiedy wiemy już, jakim budżetem dysponujemy możemy przejść do poszukiwania odpowiedniego lokalu. Pamiętaj jednak o tym, że sam jego koszt to jedno. Drugą kwestią jest konieczność jego wykończenia albo wyremontowania, opłata za usługi różnego rodzaju fachowców, zakup niezbędnych mebli i sprzętu oraz same opłaty, które pomieść należy na drodze formalnej.

Nieruchomości – jaką wybrać?

Z ustalonym budżetem można śmiało udać się na poszukiwania wymarzonego lokalu… Do wyboru są zarówno mieszkania w blokach, jak i domy – wolnostojące, będące częścią tak zwanych bliźniaków oraz szeregowców. Zarówno zakup mieszkania, jak i wybór domy ma swoje dobre i złe strony. Po pierwsze zwykle o wiele tańszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania, ale dom to nie tylko spora przestrzeń (w tym zazwyczaj także przestronny ogród), ale także duży komfort i wygoda (na która wpływ między innymi brak sąsiadów w bezpośredniej bliskości do naszego miejsca zamieszkania). Zarówno mieszkania, jak i domu dostępne są na sprzedaż na rynku pierwotnym, prosto od dewelopera, oraz na rynku wtórnym – zakupione od poprzedniego właściciela. Również te opcje wiążą się z plusami i minusami, które trzeba przed podjęciem decyzji rozważyć.