Pomysły na przydomowy ogród

Budowa domu jednorodzinnego to nie tylko konstrukcja i wykończenie budynku mieszkalnego. To także urządzenie najbliższego otoczenia, czyli przestrzeni parceli. Podczas gdy wybór garażu czy podjazdu nie pozostawia nam wile możliwości do ingerencji, urządzenie ogrodu ogranicza tylko nasza wyobraźnia i budżet. W artykule prezentujemy kilka ciekawych pomysłów na urządzenie przydomowego ogrodu.

Trawnik dla tych, którym brakuje czasu

Od lat nieśmiertelnym standardem jest zagospodarowanie wolnej przestrzeni poprzez zasianie na niej trawnika. Dzięki popularyzacji trawy z rolek, możemy cieszyć się pięknym trawnikiem bez konieczności czekania, aż trawa wyrośnie. Nikogo zatem nie dziwi, że budownictwo jednorodzinne zazwyczaj otoczone jest tą prostą w utrzymaniu zielenią. Trawnik możemy też w łatwy sposób urozmaicić, rozsiewając na nim różnego rodzaju odporne na częste koszenie rośliny, takie jak stokrotki czy fiołki. Gatunki te szybko odrastają, a w lecie mogą cieszyć nas widokiem kwitnącej łąki wokół domu. Jedynym problemem może być walka z chwastami, szczególnie z mniszkiem lekarskim i obecność kretów, które w ciągu kilku dni są w stanie rozkopać całą powierzchnię zadbanego trawnika.

Dom wśród drzew i krzewów

Jeżeli dysponujemy działką mocno zalesioną lub chcemy zapobiec zbytniemu nasłonecznieniu naszej nieruchomości, świetnym rozwiązaniem będą różne gatunki drzew. O tym, które rośliny wybrać do naszego otoczenia powinny zdecydować różnorodne czynniki. Przede wszystkim niektóre gatunki drzew mocno pylą, a ich pyłki są jednymi z najczęstszych przyczyn alergii. Musimy też mieć świadomość tego, że duża liczba drzew to duży wysiłek włożony w grabienie liści, a tym samym duża ilość odpadów organicznych. Przy ciągłych wzrostach cen wywozu odpadów, koniecznością będzie urządzenie na posesji kompostownika. Unikajmy też roślin mocno owocujących, szczególnie gatunków, które nie są zdatne do spożycia przez ludzi. Oczywiście kwietna jabłonka pięknie ozdobi wiosną nasz dom, aczkolwiek niejadalne gatunki zostawią sporo pleśniejącej masy owocowej, którą trzeba będzie regularnie sprzątać.

Budowa altanki w ogrodzie

Skoro już posiadamy własny dom i przynależną do niego posesję, warto zadbać o miejsce, w którym będziemy mogli odpoczywać w ogrodzie w ciepłe dni lub urządzać spotkania i grille ze znajomymi. Altanka zazwyczaj nie wymaga żadnych pozwoleń budowlanych, a jej budowa jest tania i prosta. W marketach budowlanych kupimy gotowe, proste do złożenia i solidne konstrukcje.