Jakie lampy do łazienki?

Różne materiały do wykonywania elementów lamp sprawdzają się w różnych przypadkach. Inne cechy lamp będą pożądane przy wyborze tych przeznaczonych do umieszczenia na zewnątrz budynku, na przykład na tarasie czy werandzie lub pod wiatą garażową, inne nadadzą się lepiej do sypialni. A jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience?

Ostrożnie z papierem i tkaninami

Papierowe abażury czy te wykonane z tkanin naturalnych, takich jak len, bawełna czy jedwab z pewnością mogą wydawać się elementem wystroju, dzięki któremu nasza łazienka nabierze intymnego, domowego charakteru pełnego spokoju i ciepła. Takie materiały oferują też szeroki wachlarz faktur, wzorów i kolorów, a czasem nawet skomplikowane nadruki ze znanymi motywami kulturowymi czy malarskimi. Są to jednak, co należy podkreślić, materiały bardzo nietrwałe na działanie wody i wilgoci, czyli czegoś, o co nie trudno w łazience. Jednorazowe zachlapanie może nie tylko zniszczyć dekoracyjny abażur, ale też uszkodzić ukrytą pod nim elektronikę. Taki wybór zdecydowanie odradzamy!

Naturalne drewno – jak najbardziej na tak!

Naturalne lampy wykonane z drewna lub z wyplatanych grubych kłączy traw to modne elementy łazienek pokazujących w katalogach aranżacje modnych, nowoczesnych mieszkań. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy kupujemy naturalne drewno, czy pełną chemicznych wypełniaczy sklejkę, która pod wpływem wilgoci łatwo może zacząć się rozwarstwiać i sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Zadbajmy też o odpowiednie zabezpieczenie drewna nietoksycznym lakierem do drewna – dzięki temu będziemy cieszyć się drewnianymi elementami lamp przez wiele lat i na długo zachowają dobry wygląd.

Stal i aluminium, modne i trwałe

Stalowe czy cięte z grubych aluminiowych płyt abażury świetnie dopełnią aranżacje nowoczesnych łazienek. To też dobry wybór w lokalach handlowych, usługowych czy gastronomicznych, z których w ciągu dnia korzysta dużo osób. Konieczność bardzo częstego czyszczenia wszystkich elementów wyposażenia łazienki, wliczając w to oświetlenie, szybko niszczy materiał i powoduje ścieranie jego wierzchnich warstw. Stal czy aluminum ze względu na jednolitą strukturę materiału, długo nie będzie nosić śladów zużycia. Nie gromadzi także zarazków ze względu na gładką pozbawioną rowków fakturę.

Praktyczne i wytrzymałe tworzywa sztuczne

Łazienka wyposażona w plastikowe elementy oświetlenia z pewnością będzie tania w aranżacji i łatwa w utrzymaniu, aczkolwiek wiele lamp plastikowych szybko się niszczy i odkształca pod wpływem temperatury żarówek starego typu. Polecamy tylko te, które wykonano z wysokiej jakości plastiku.