Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia przede wszystkim pełni w domu funkcje praktyczne, stąd powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby być jak najbardziej ergonomiczną, pozwalać na swobodne poruszanie się (nawet przy niewielkiej powierzchni) i dostarczać wystarczającej przestrzeni do gotowania i przechowywania jedzenia i sprzętu kuchennego. Jeżeli zdecydujemy się na remont kuchni, zastanówmy się, jakie są nasze najważniejsze potrzeby jeśli chodzi o funkcjonalność tego pomieszczenia.

Zadbaj o odpowiednią liczbę blatów do pracy

Niewystarczająca liczba blatów w kuchni to jeden z największych problemów każdej chętnie gotującej osoby. Warto zadbać o przestrzeń roboczą, wygodne będzie przynajmniej półtora metra niezastawionego niczym blatu. Oczywiście im więcej, tym lepiej – nie zapominajmy, że na blacie kuchennym umieszczamy także sprzęty codziennego użytku, takie jak na przykład ekspresy do kawy, wyciskarki do soków, blendery i roboty kuchenne. Także nie wszystkie mikrofalówki nadają się do zabudowy, więc zajmują nasze cenne miejsce. Sam materiał, z którego blaty powinny zostać wykonane, musi być wytrzymały i odporny zarówno na zarysowania, jak i na wysokie temperatury. Oczywiście wiele sklepów meblarskich oferuje ciekawe estetycznie aranżacje, aczkolwiek często tylko wizualnie są atrakcyjne, o praktyczności trudno mówić w ich przypadku. Miejmy to zatem na uwadze, zanim kupimy gotowy zestaw szafek w promocji, bo może okazać się, że brakuje nam blatu roboczego, za to dysponujemy ogromnym, dwukomorowym zlewozmywakiem, z którego tak naprawdę nie korzystamy.

Wymiana sprzętów i elektroniki – czy naprawdę konieczna przy remoncie?

Gdy zaczynamy remont kuchni, zazwyczaj zastanawiamy się też nad wymianą wszystkich dużych urządzeń. Motywacja ta może wynikać na przykład z obawy, że starszy sprzęt może szybko ulec zepsuciu, a znalezienie nowego, wymiarowego urządzenia pod nasze szafki kuchenne robione na wymiar będzie zadaniem wymagającym poświęcenia nie tylko godzin spędzonych na przeglądaniu internetowych ofert różnych sklepów, ale zostawi też pustkę w naszym portfelu. Teoretycznie obawy takie wydają się być uzasadnione, ale stare sprzęty niejednokrotnie świetnie można wykorzystać planując nowe aranżacje pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Możemy przecież postawić na bardziej otwarte regały pozbawione drzwiczek, które na dodatek optycznie powiększają przestrzeń kuchni. Takie meble w razie potrzeby można bardzo łatwo przyciąć domowymi sposobami. Opcją jest też zostawienie kilku centymetrów zapasu pomiędzy sprzętem AGD a szafkami.