- Wykończenie łazienki - lista niezbędnych materiałów
- Styropian grafitowy czy XPS – jak wybrać materiały do termoizolacji?
- Przewodnik po Meblach Tapicerowanych: Styl, Komfort, Trwałość
- Techniki Negocjacyjne dla Wynajmujących: Jak Wynegocjować Korzystne Warunki?
- Odkrywanie nowych światów z Matfel.pl - “Wiedźmin” i “Prawda świata dysku”
Stary cz nowy dom?
Dla osób myślących o swoim gniazdku nie lada dylematem jest co wybrać, kupić mieszkanie czy zdecydować się na budowę domu, kupić na rynku pierwotnym i wykończyć według własnego uznania czy wtórnym co wiąże się z przyszłym remontem. Jeżeli dodamy do tego możliwości finansowe i lokalizację naszego przyszłego miejsca zamieszkania to staje się to nie lada wyzwaniem i tematem rozmów wielu rodzin. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się tanie domy, które robią furorę szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Nie są to co prawda okazał wille ale swoją estetyką przykuwają uwagę, są praktyczne, energooszczędne a co najważniejsze budowa takiego domu jest stosunkowo niedroga. Wielu młodych Lidzi decyduje się na taki dom na obrzeżach miasta. Sam fakt budowania swojego domu daje wiele satysfakcji i radości. Co prawda musimy przedrzeć się przez biurokrację ale sam fakt wzniesienia domu odpowiadający naszym wyobrażeniom i marzeniom daje uczucie przyjemności i osiągnięcia zamierzonych celów. Nic tak chyba nie cieszy jak budowa swojego domu, kiedy na naszych oczach powstaje coś, co było w naszej wyobraźni i na kartkach od dawna wybieranego projektu. Prosząc o pomoc osoby, które budowały już dom zyskamy wiele cennych wskazówek, służąc nam swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami jakie pojawiły się na budowie.
Szukając domu na rynku wtórnym musimy się liczyć z koniecznością przeprowadzenia remontu. O ile w nowym domu pozostają nam koszty to w starym domu remont może pochłonąć sporo naszych nerwów i pieniędzy. Musimy też pod uwagę brak adaptacji pomieszczeń do naszych potrzeb ze względów architektonicznych. Zakup takiego domu ma oczywiście swoje zalety, nie musimy ubiegać się o zezwolenia, doprowadzenie mediów podłączenie wody, prądu i gazu. Musimy też być przygotowani na różne niespodzianki, które kryją za sobą stare mury. Remont instalacji bywa czasami bardzo kosztowny a adaptacja starego budynku często wymaga zatrudnienia fachowców. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże nam ocenić stan budynku i ewentualny zakres prac i ich kosztów. Jeżeli jednak szukamy starego domu z „duszą” i swoją historią to takie rozwiązanie może okazać się dobrym wyjściem, również ze względów finansowych.
Każda budowa wymaga sporo wysiłku i wkładu wkładu finansowego podobnie jak remont i decyzje o naszym przyszłym miejscu pobytu musimy podjąć indywidualnie. Za każdym razem poczujemy jednak satysfakcję, że stworzyliśmy coś na miarę naszych marzeń i możliwości. Rozglądając się za kupnem domu dla siebie na pewno znajdziemy obiekt, który spełni nasze oczekiwania.