Kupno mieszkania z dodatkowymi opłatami

Jeżeli ktoś chce kupić mieszkanie na rynku wtórnym w Krakowie, powinien bacznie zwrócić uwagę na to co kupuje. Może bowiem przytrafić się tak, że kupi mieszkanie, które jest obciążone pewnym dodatkowym kosztem. Wynika to z faktu, że niektóre tereny, na przykład na Bronowicach czy na Łobzowie, są nadal własnością wojska. Mówiąc konkretnie, należą one do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mimo, że wojsku właściwie tereny takie nie są już do niczego potrzebne. W zasadzie tylko do tego, żeby właśnie zarabiać pieniądze.
Budynek, co prawda, może być własnością jakiejś wspólnoty mieszkaniowej, ale grunt, na którym stoi należy już do wojska. Wtedy wspólnota mieszkaniowa, a konkretnie lokatorzy są zobowiązani do corocznej opłaty za dzierżawę. Jej wielkość jest uzależniona od powierzchni posiadanego lokalu.
Warto zwracać na to uwagę, a najlepiej dowiedzieć się tego w administracji jeszcze przed ewentualnym kupnem. Właściciel, który chce sprzedać mieszkanie, może celowo nie ujawniać takiej informacji, aby łatwiej zbyć mieszkanie.