Mieszkanie czy dom?

Wiele osób decydujących się na zakup własnej nieruchomości staje przed dosyć poważnym dylematem – lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania w bloku, a może jednak przestronnego domu z ogrodem? Oczywiście na ostateczną decyzję wpływ ma szalenie wiele czynników (w tym głównie kwestie finansowe), zwłaszcza że oba te rozwiązania mają zarówno swe zalety, jak i wady.

Mieszkania czy domy?

Zarówno mieszkania, jak i domy mają swoje plusy i minusy. Na korzyść mieszkania przemawia przede wszystkim jego cena, która jest zwykle zdecydowanie niż w przypadku ceny domku. Ponadto mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu, a także o wiele łatwiej utrzymać je w porządku, co może mieć znaczenie dla wielu osób. Oczywiście plusem jest także lokalizacja – w przypadku zakupu mieszkania możliwości jest o wiele więcej, prostszy może też być dojazd – na przykład do pracy albo centrum miasta, kiedy musimy skorzystać z komunikacji miejskiej. Największym plusem zakupu domu jest przestrzeń i komfort, jaki dzięki temu zyskamy. Duża powierzchnia to inna jakość życia, nie ma się poczucia ścisku, bez problemu pomieścić możemy wszystkie nasze rzeczy. Sporym plusem jest także fakt, że od najbliższych sąsiadów dzieli nas zwykle nie ściana, a ogródek, lub w przypadku domów szeregowych czy tak zwanych bliźniaków sąsiadów jest zwyczajnie mniej. Istnieje więc o wiele mniejsze ryzyko, że będziemy musieli zmierzyć się z różnymi uciążliwymi nawykami i zrachowaniami, jednocześnie zaś sami będziemy mogli pozwolić sobie na nieco więcej bez ryzyka, że zakłócimy czyjś spokój.

Pozostałe decyzje

To, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania, czy domu, nie jest jedyną trudną decyzją, z którą przyjdzie się nam zmierzyć zanim dojdzie do ostatecznego sfinalizowania zakupu nieruchomości. Duże znaczenie ma wspomniana już wcześniej lokalizacja. Dla wielu osób o wiele wygodniejsze będzie zakupienie nieruchomości w samym centrum miasta, gdzie wszędzie jest blisko – pozwala to między innymi na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Inne osoby wolą uciec od miejskiego zgiełku i zamieszkać na zielonych, cichych i spokojnych przedmieściach. Zastanów się, które rozwiązanie będzie lepsze w twoim przypadku – oczywiście istnieje też mnóstwo opcji pośrednich. Drugą ważną decyzją jest to, czy zdecydujesz się na nieruchomość z rynku pierwotnego, prosto od dewelopera (co oznacza zwykle stan surowy lub deweloperski – do wykończenia) bądź z rynku wtórnego, od poprzedniego właściciela (bezpośrednio bądź za pośrednictwem biura nieruchomości).