Zakup nieruchomości zacznij od… kosztorysu

Z zakupem nieruchomości wiąże się zwykle bardzo dużo stresu. Jego części dałoby się uniknąć, gdyby do całego procesu nie podchodzić z pospiechem. Jak zazwyczaj, tak również i w tym wypadku podstawa to dobry plan. Od czego zacząć drogę do zakupu wymarzonego mieszkania albo domu?

Zacznij od ustalenia budżetu

Z zakupem nieruchomości związany jest niestety także dosyć duży koszt. Wlicza się do niego zarówno cenę samego domu czy mieszkania, jak i pieniądze, które przeznaczyć trzeba będzie na wykończenie lokalu (w przypadku nieruchomości zakupionych na rynku pierwotnym, w stanie surowym bądź deweloperskim) bądź jego odświeżenie czy wykonanie generalnego remontu (kiedy zdecydujemy się na zakup lokalu mieszkalnego z tak zwanej drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego). To jeszcze nie wszystko, bowiem z opłatami związane są także różne formalności, z którymi przyjdzie się nam po drodze zmierzyć – zanim przejdziemy do ustalania budżetu należy zorientować się, jakie fundusze trzeba w tym celu przeznaczyć. Do naszego budżetu zawsze warto jest włączyć stosowną (na przykład dziesięcio czy pietnastoprocentową) rezerwę – będą to pieniądze na czarną godzinę, do wydania wówczas, jeśli natrafimy na koszta, których nie byliśmy w stanie przewidzieć (co może mieć miejsce zwłaszcza na etapie wykonywania prac remontowych, jednocześnie znacznie opóźniając ich wykonanie). Sam kosztorys to jedno. Najważniejsze to zdobycie niezbędnej kwoty. W dzisiejszych czasach mało kto dysponuje oszczędnościami na tyle dużymi, aby zakupu nieruchomości dokonać za gotówkę. Na szczęście również na to jest rozwiązanie, bowiem z pomocą przychodzą nam banki wraz z dosyć szeroką ofertą kredytów hipotecznych. Na etapie ustalania budżetu warto porównać ofertę co najmniej kilku banków – nie tylko za pośrednictwem informacji zawartych na stronach internetowych konkretnej placówki, ale też na bezpośrednim spotkaniem z przedstawicielem kredytowym danego banku. Zyskamy wówczas o wiele jaśniejszy obraz sytuacji, a także rzeczywistą zdolność kredytową – czyli kwotę, jaką bank jest nam skłonny pożyczyć na określonych warunkach – jaką dysponujemy. Kiedy ustalisz już konkretny budżet, biorąc przy tym pod uwagę wstępny kosztorys – czas na podjęcie kolejnych decyzji.

Co dalej?

Po pierwsze – lokalizacja. Szukając dla siebie odpowiedniej nieruchomości wziąć trzeba pod uwagę bardzo wiele czynników – dojazd do pracy, odległość do najbliższego dużego sklepu, przedszkola i szkoły w okolicy itp. Następnie zdecyduj, czy wolisz zakup mieszkania, czy może jednak domu. Ostatnia ważna decyzja dotyczy rynku nieruchomości – interesują cię oferty nowych lokali, czy jednak nieruchomości z drugiej ręki?