- Wykończenie łazienki - lista niezbędnych materiałów
- Styropian grafitowy czy XPS – jak wybrać materiały do termoizolacji?
- Przewodnik po Meblach Tapicerowanych: Styl, Komfort, Trwałość
- Techniki Negocjacyjne dla Wynajmujących: Jak Wynegocjować Korzystne Warunki?
- Odkrywanie nowych światów z Matfel.pl - “Wiedźmin” i “Prawda świata dysku”
O czym pamiętać przy kupnie mieszkania
Kupując mieszkanie, w którym prawdopodobnie spędzimy większość naszego przyszłego życia, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nieprawidłowy wybór lokalu czy niedopilnowanie zrealizowania odpowiednich dokumentów może nas słono kosztować i sprawić, że kupno mieszkania okaże się drogą przez mękę. Zwróć uwagę na następujące kwestie, jeśli chcesz uniknąć podstawowych kłopotów i zająć się wiciem swojego rodzinnego gniazdka.
Nieruchomości – Sprawdź stan techniczny budynku
Nieodpowiedni stan techniczny mieszkania czy domu może spowodować, że będziemy zmuszeni do zainwestowania w kupioną nieruchomość dużą kwotę na naprawy i remonty. Szczególnie trzeba mieć na uwadze to, że właściciel chce zwyczajnie sprzedać swoją nieruchomość za jak najlepszą cenę. Z tego powodu może ukrywać lub przemilczeć pewne niedogodności czy usterki budynku, których na pierwszy rzut oka nie widać. Innym problemem są stare budynki. Część z nich posiada status zabytku. Wiąże się to z szeregiem wymagań związanych z zasadami remontu. Tyczy się to szczególnie elewacji, gdzie neiraz mamy z góry narzucone przez konserwatora zabytków, jakiego rodzaju cegły czy tynku musimy użyć. Regulacje czasem obejmują też aspekty kolorystyczne czy wewnętrzne obostrzenia względem zmiany układu pomieszczeń czy nawet instalacji systemów grzewczych. Okazyjnie kupiona nieruchomość może się okazać w takiej sytuacji sporym wydatkiem, który w ostatecznym rozrachunku doprowadzi nas do finansowej ruiny.
Dopilnuj wszystkich formalności – skorzystaj ze sprawdzonego notariusza
Handel nieruchomościami wymaga sporządzenia odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim najważniejszym dowodem kupna i sprzedaży będzie akt notarialny, który może wystawić tylko licencjonowany notariusz. Wystawienie takiego dokumentu może sporo kosztować, ale stawki są kontrolowane odgórnie przez państwo. Nie zdziwmy się jednak, jeżeli nasz notariusz wystawi fakturę na kwotę niższą niż ta w tabelach obrazujących kwoty za dane usługi – urzędy bowiem ustanawiają jedynie maksymalny pułap cen za akt notarialny. Dopilnujmy, aby dokumenty były opatrzone odpowiednim danymi personalnymi, a więc były ważne w oczach prawa. Jeżeli mamy wątpliwości co do profesjonalizmu bądź uprawnień naszego notariusza, zawsze możemy sprawdzić w odpowiednim urzędzie, czy posiada on uprawnienia, którymi się legitymuje. Kupno mieszkania to bowiem spora finansowa inwestycja i lepiej stracić dodatkowe kilkaset złotych na upewnienie się co do poprawności dokumentów i osoby je wystawiającej, niż potem prowadzić wieloletnie postępowanie karne.