Jak zagospodarować ciasny salon?

Ceny mieszkań w dobrych lokalizacjach w dużych miastach lub aglomeracjach nieustannie rosną. Stawki za metr kwadratowy osiągają niejednokrotnie absurdalne stawki. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania, które ma niewielki metraż. Ciasną przestrzeń jednak trudno zagospodarować w praktyczny sposób, szczególnie kłopotów przysparza aranżacja salonu, bowiem pomieszczenie to musi pełnić różne funkcje związane z życiem codziennym.

Kawalerka z otwartym aneksem kuchennym

Większość kawalerek, zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie, połączona jest z aneksem kuchennym. Musimy w takim wypadku odpowiednio rozmieścić meble tak, aby całe pomieszczenie było odpowiednio oświetlone. Również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza będzie dla nas celem, który będziemy chcieli uzyskać.

Salon z funkcją sypialni

Miniaturyzacja mieszkań wiąże się również z tym, że salon zaczyna pełnić funkcje sypialni. Szczególnie popularne rozwiązanie to kupno kanapy czy sofy, którą na noc rozkłada się na dwuosobowe łóżko. Taki mebel jest o tyle praktyczny, że zazwyczaj posiada wysuwaną lub otwieraną szufladę wielkości całego siedziska. W takim miejscu możemy w czasie dnia przechowywać pościel. To też praktyczny schowek na rzeczy, których nie używamy na co dzień, a które nie chcemy, aby niepotrzebnie zagracały nasz salon.

Łóżko chowane do szafy lub ściany

To mało popularne rozwiązanie w Polsce, które jednak zyskało sporą popularność w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to stały element małego lokalu. Mieszkania, w których decydujemy się na aranżacje z wykorzystaniem podnoszonych i chowanych łóżek, pozwalają na sporą oszczędność miejsca, które w czasie dnia wykorzystać można na przykład na miejsce zabaw dla dzieci czy postawienie rozkładanego stołu z krzesłami. Łóżka “chowane” w ścianę to nie tylko oszczędność przestrzeni, ale także wygodne rozwiązanie dla leniwych osób – nie trzeba składać pościeli, a po opuszczeniu, mebel będzie gotowy do spania.

Aranżacje z użyciem składanych mebli

Niewielka przestrzeń wymaga praktycznych rozwiązań. Składane meble oszczędzą nam dużo przestrzeni. Szczególnie praktyczne w tym przypadku będą rozsuwane stoły. Na rynku mamy do wyboru dużo modeli, można nawet znaleźć rozkładane stoły, które w wersji zsuniętej mają okrągły kształt. Przydatne będą też meble modułowe, których kształt i wymiary możemy w dużym stopniu dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.