Co trzeba wiedzieć o kontenerach budowlanych?

Prowadząc różnego rodzaju prace budowlane i konstrukcyjne ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego zaplecza gospodarczego. o tego służą kontenery budowlane, których niektóre rodzaje mogą służyć też jako magazyny do składowania materiałów budowlanych. Zazwyczaj zrobione z porządnych, odpornych na zniszczenie materiałów, kontenery stały się standardem na każdym placu budowy.

Kupno czy wynajem?

Wynajem kontenerów budowlanych może być naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy realizujemy prywatną, niewielką inwestycję. Wiele firm, które ma w swojej ofercie kontenery budowlane, zapewnia też w cenie wynajmu dostarczenie kontenerów na plac budowę, ich zbudowanie i podłączenie do nich niezbędnych mediów. Kupno z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli prowadzimy nawet niewielkich rozmiarów firmę budowlaną. Inwestując we własne kontenery znacznie obniżamy koszty budowy potrzebnego zaplecza dla kolejnych inwestycji. Zakup większej liczby kontenerów umożliwia też uzyskanie konkretnych zniżek na zakup całości.

Usytuowanie kontenerów na placu budowy

Usytuowanie kontenerów budowlanych nie może być przypadkowych. Istotne jest ustawienie ich w taki sposób, aby możliwe było łatwe i tanie podłączenie do nich podstawowych mediów w taki sposób, aby złącza nie przebiegały przez plac budowy. Dodatkowo kontenery budowlane przeznaczone do przechowywania elementów konstrukcji, które są podatne na zniszczenie pod wpływem warunków atmosferycznych, powinny być postawione w takim miejscu, aby dojazd do nich był jak najprostszy. Istotne jest też ustawienie ich w taki sposób, aby transport zgromadzonych materiałów budowlanych na plac konstrukcyjny był jak najprostszy i nie wymagał od pracowników noszenia ciężkich elementów na duże dystanse.

Nowe czy używane?

Ceny mogą wahać się ze względu na różne czynniki. Przede wszystkim koszt zakupu zależy od tego, z jakich materiałów i w jakiej technologii zaprojektowane zostały kontenery budowlane. Standardem są różne rodzaje blach łączone czasami z elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Jeżeli nie prowadzimy aktywnie działającej firmy budowlanej, możemy rozważyć zakup używanych kontenerów budowlanych. W przypadkach jednorazowych realizacji będzie to z pewnością rozwiązanie dużo tańsze i pozwoli oszczędzić dużo pieniędzy. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki zakup, musimy dokonać dokładnych oględzin takich kontenerów budowlanych. Zwróćmy uwagę na to, czy są szczelne, nie mają dziur i uszkodzonych łączeń, a wbudowane złącza, na przykład elektryczne, nie są wadliwe.