Salon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny wymaga przede wszystkim pewnego poczucia estetyki i zmysłu w doborze barw i mebli. Dobrze skomponowany pozwoli nam jednak stworzyć salon w ciepłym domowym klimacie, który będzie się kojarzył wielu z nas z bezpiecznym domem rodzinnym, który pamiętamy z dzieciństwa. Oczywiście styl rustykalny nie musi być kojarzony ze staromodnymi meblami i brakiem najnowszych usprawnień technologicznych!

Meble w naturalnych kolorach

Przede wszystkim styl rustykalny charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych, stonowanych kolorów. Dobrym wyborem będą zatem odcienie brązów, żółci, czerwieni i barwy związane z lokalnym folklorem. Sprawdzą się też tkaniny w proste, geometryczne wzory i motywy florystyczne. Aranżacja salonu w rustykalnym stylu będzie bazowała na meblach o obłych kształtach, prostych formach bez ostrych krawędzi.

Jakie materiały do salonu?

Przede wszystkim stawiamy na materiały naturalne. W tym punkcie styl rustykalny spotyka się z modnym w ostatnich latach trendem, wedle którego urządzamy salon w stylu eko. Wybierzmy zatem naturalne, drewniane podłogi z paneli. Na ścianach sprawdzą się zwykłe farby w stonowanych kolorach lub papierowe tapety. Meble też najlepiej drewniane, tkaniny bawełniane, lniane lub wełniane. Unikamy plastiku i wszelkiego rodzaju sztucznych materiałów, szczególnie tych, które mocno błyszczą lub nadają wnętrzu charakter szpitalnej sterylności. Stawiamy też na jakość!

Aranżacja wykorzystująca stare meble

Ciekawym zabiegiem będzie wykorzystanie różnego rodzaju antyków, które nie tylko urozmaicą nasz salon, ale nadadzą mu niepowtarzalny klimat dawnych lat i ciepło rodzinnego domu. Antyki tylko pozornie są bardzo drogie. Obecnie nie cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców, stąd ich ceny mocno spadły. Szukajmy ich nie tylko w specjalistycznych sklepach (w nich właśnie ceny będą najwyższe), ale też na aukcjach internetowych, pytajmy sąsiadów i znajomych. Sztuka nie polega jednak na wypełnieniu salonu starymi meblami, ale na odpowiednim zestawieniu ich z najnowszymi zdobyczami technologicznymi.

Elektronika w rustykalnym salonie

Nie bójmy się eksperymentowania z łączeniem różnych stylów wnętrz. Pozornie niepasujące do siebie meble mogą razem stworzyć zaskakującą, ale spójną estetycznie całość. Te zaś elementy, które bardzo nie pasują do wnętrza, można schować w przemyślany sposób, na przykład postawić supernowoczesny telewizor w komodzie z zamykanymi drzwiami.