Owoc tropikalny – noni

Sok z noni to tropikalny napój pochodzący z owoców drzewa Morinda citrifolia. To drzewo i jego owoce rosną wśród lawy w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w Polinezji.

Informacje ogólne

Noni (wymawiane jako NO-nee) to grudkowaty owoc wielkości mango, który ma żółty kolor. Jest bardzo gorzki i ma wyraźny zapach, który czasem porównuje się do śmierdzącego sera.
Ludy polinezyjskie stosują noni w tradycyjnej medycynie ludowej od ponad 2000 lat. Jest powszechnie stosowany w leczeniu problemów zdrowotnych, takich jak zaparcia, infekcje, ból i zapalenie stawów (1Trusted Source).

Obecne zastosowanie

Dzisiaj noni jest głównie spożywane jako mieszanka soków. Sok jest pełen silnych przeciwutleniaczy i może zapewnić szereg korzyści zdrowotnych.

Ten artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o soku noni, w tym jego składniki odżywcze, potencjalne korzyści zdrowotne i bezpieczeństwo.

Wartości odżywcze

Wartość odżywcza soku noni jest bardzo zróżnicowana.
W jednym badaniu przeanalizowano 177 różnych marek soku z noni i stwierdzono między nimi znaczną zmienność odżywczą.
Wynika to z tego, że sok noni jest często mieszany z innymi sokami owocowymi lub z dodatkiem słodzików, aby zamaskować gorzki smak i nieprzyjemny zapach.
To powiedziawszy, sok Tahitian Noni – produkowany przez Morinda, Inc. – jest najpopularniejszą marką na rynku i szeroko stosowaną w badaniach. Składa się z 89% owoców noni i 11% koncentratów soku winogronowego i jagodowego (3).

Składniki odżywcze soku Tahitian Noni w 100ml:

Kalorie: 47 kalorii
Węglowodany: 11 gramów
Białko: mniej niż 1 gram
Tłuszcz: mniej niż 1 gram
Cukier: 8 gramów
Witamina C: 33% referencyjnego dziennego spożycia (RDI)
Biotyna: 17% RDI
Kwas foliowy: 6% RDI
Magnez: 4% RDI
Potas: 3% RDI
Wapń: 3% RDI
Witamina E: 3% RDI

Jak większość soków owocowych, sok noni zawiera głównie węglowodany. Jest bogaty w witaminę C, która jest niezbędna dla zdrowia skóry i układu odpornościowego.
Ponadto jest doskonałym źródłem biotyny i kwasu foliowego – witamin z grupy B, które odgrywają wiele ważnych funkcji w twoim ciele, w tym pomagają przekształcać żywność w energię.

Więcej na https://pijnoni.pl