Czy można myć porcelanę w zmywarce?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Wszystko dlatego, że porcelana posiada wiele odmian i nie każda nadaje się do bezproblemowego zmywania w tradycyjnych zmywarkach. Ponadto zdarza się również, że zastawa porcelanowa to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia gospodarstwa domowego, ale również bardzo sentymentalne przedmioty, które są związane z naszymi przodkami. W takich sytuacjach odradza się zmywania ich w zmywarce, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego uszkodzenia, które może być nieodwracalne w skutkach.

Jeżeli decydujemy się na zakup porcelany to warto, żebyśmy skorzystali z wiedzy sprzedawców i wprost spytali, czy dane produkty bez przeszkód można zmywać w zmywarce. Dodatkowym wsparciem w takiej odpowiedzi mogą być informacje, które producent zawarł na opakowaniu. Jeżeli jeszcze nie mamy takiej wiedzy to można bezpośrednio wysłać zapytanie do producenta, który ostatecznie odpowie na nasze wątpliwości. Jeżeli nie ma tu przeciwwskazań to oczywiście możemy taką porcelaną umieszczać w zmywarce.

Jakiej porcelany nie myć w zmywarce?

Zdecydowanie w zmywarce nie powinno się zmywać porcelany, która została udekorowana techniką naszkliwną, ponieważ takie produkty mogą uszkodzić się w zmywarce, a dekoracje mogą ulec deformacji lub nawet zmyciu. Ponadto jeżeli mamy porcelanę zdobioną takimi metalami jak złoto, srebro lub platyna, to również nie powinniśmy wkładać ich do zmywarki. Mycie takich naczyń sprawi, że metale stopniowo będą traciły swój blask, a w najgorszym wypadku mogą ulec nawet uszkodzeniu, czego przecież nie chcemy.

Odpowiednie stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli nam na zachowanie zastawy porcelanowej w należytym stanie. Warto pamiętać również o tym, że niewłaściwe wykorzystywanie zmywarki może prowadzić do jej awarii i w konsekwencji poniesienia dodatkowych wydatków związanych z jej naprawą i konserwacją. Naprawa zmywarek to wymagające zajęcie, które wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, więc będziemy musieli skorzystać z usług fachowca. Ponadto na jakiś czas wyłączymy z użytku zmywarkę, która jest bardzo praktycznym sprzętem domowym i jak już raz się z niej skorzysta, trudno wyobrazić sobie życie bez niej.